På drøyt fem år har Øksnes kommune mistet fire sjarkfiskere. Alle var godt over 50, alle var alene i båten, og de omkom på det samme havet, med få kilometers avstand. Tirsdag skjedde det igjen.

Fire fiskere fra Øksnes har omkommet på sjøen de fem siste årene.
Foto: Dag ErlandsenFiskeren i 60-åra har etter alt å dømme falt over bord ved 11-tida tirsdag formiddag. Da var den ved Rognskallen, utenfor Nyksund og Stø. Samme ettermiddag ble sjarken funnet tom, drivende nord av Anda fyr. Hele tirsdag ettermiddag, natt til onsdag og onsdag pågikk letingen, med et Sea King redningshelikopter, to redningsskøyter, tre kystvaktfartøy, samt flere frivillige båter. Flere av enhetene var utstyrt med varmesøkende kamera. 40 frivillige mannskaper fra Røde Kors Hjelpekorps fra hele Vesterålen var på strandsøk mellom Nyksund og Stø.
Ulykken kommer bare fire måneder etter at tidligere fiskarlagsleder Oddmund Bye blødde i hjel på havet, etter uhell med sløyekniven. Havarikommisjonens rapport etter den tragiske hendelsen ble offentliggjort mandag, dagen før det neste forliset. Etter det Kyst og Fjord erfarer, er det dessuten en nær slektning av Oddmund Bye som nå er gått bort.
Et fellestrekk ved de fire ulykkene er at fiskerne hadde erfaring, til dels svært mye erfaring, fra større fiskefartøy, men at de hadde trappet ned og kjøpt seg sjark.
Her er ulykkene:
I begynnelsen av oktober 2006 omkom den 66 år gamle linefiskeren Jarle Edmund Henriksen utenfor Stø. Sjarken ble funnet drivende på grunt vann, full av fisk. Etter alt å dømme falt Henriksen over bord under arbeid, uten at noen visste om det. Henriksen var opprinnelig fra Lofoten, men hadde bodd i Kjøllefjord en tid, før han flyttet til Stø, kort tid før den fatale dagen. Ulykken førte til fokus på sikkerhetsline.
2. mars 2009 forliste sjarken «Marina» nord av Anda fyr, i alminnelig godt vær, og fisker Kristian Knudsen (68) omkom. En stund ble et russisk lasteskip mistenkt for å ha rent ned sjarken, men dette ble siden avkreftet. Sjarken ble hevet, men Knudsen ble aldri funnet. Havarikommisjonen slo senere fast at sjarken sannsynligvis var overlastet. Ulykken førte til fokus på den spesielle båtkonstruksjonen og egnethet for et profesjonelt fiske.
Fredag 23. september i fjor gikk Oddmund Bye, mangeårig leder i Norges Fiskarlag, på havet med sjarken. Da familien søndag oppdaget at han ikke var kommet i land, slo de alarm, og 3,5 timer senere ble sjarken funnet av redningshelikopteret, svært langt til havs. En redningsmann ble firt ned til sjarken, som fant Bye omkommet i styrhuset. Fiskarhøvdingen hadde vært uheldig med kniven under sløying, truffet en hovedpulsåre over kneet og dødd av blodtap, uten å ha fått slått alarm. «Et tragisk og svært sjeldent uhell», konkluderte havarikommisjonen.
Opprettet 25.01.2012 12:07. Sist oppdatert 25.01.2012 14:51
Kommenter via Facebook
- Kommer det en søknad, vil vi selvsagt behandle, sier Fiskeri- og kystminister Lisbeth Berg-Hansen.
Det ble ikke avdekket ulovlig overfiske av hvitfisk i fjor, sier fiskeriminister Lisbeth Berg-Hansen
Labert fiske etter rognkjeks
49 båter har levert.
Mistanke om giftalger i Nordland
Det er mistanke om oppblomstring av giftige alger i Nordland.
Kvalfangsten er i gang
De første fangstene er innmeldt.
Tregt rognkjeks-fiske
Per uke 17 er det levert 51 tonn rogn fra 69 fartøy, herav to selvtilvirkere.
Opparbeider tomt til 15 mill
Finnmarkskommune legger forholdene til rette for oppdrettsselskap.
Tok storkveite på Helgeland
Bare hodet veide 26 kilo.
Oppdaget død og råtten fisk
- Miljøkrimininalitet, mener kaptein på kystvaktsbåt.
Verdensrekord i kaviarspising
Spiste for 30.000, vant 2.000.
Godt år for skotske fiskere
Det beste året etter år 2000.
Båt forliste
Tre personer ble berget.
Fisker identifisert
Islandske Magnus Danielsson (65) ble funnet i sjøen utenfor Kvaløya.
– Lik var islending
De var tre som omkom i forliset.
Stopp for ringnot
Fisket ble stoppet mandag.
Kystpartiet med årsmøte
Valgte nytt styre i Finnmark.
Fritt fiske etter lodde
Det er nå åpnet for fritt fiske etter lodde.
Mindre VM neste år
Det ble rett og slett for mange fiskere.
VM-vinner fikk 25-kilos skrei
Vinneren kom fra Troms, hele 600 deltok.
Fisker falt i sjøen og omkom
Falt over bord utenfor Nord-Trøndelag.
Ønsker stans i loddefiske
Fisker fra Nordkapp reagerer på liten loddebestand.
Gigant bebuder viktig møte
Generalforsamling for Norges største.
Fiskeretter som vokser med rekordfart
Sunn mat fra havet vinner markedsandeler
Åpnet Henningsvær-boksen for flere
Også litt større fartøy kan delta.
Levert av open concept