Kyst og Fjord

Svømmeblærer til tusen

Kan bli en ny stor eksportartikkel.

  • Tekst:
  • Standard tekst
  • Standard tekst
  • Standard tekst

Norge eksporterer allerede et ukjent kvantum av blærene som for få år siden forsvant med sloet. Men sannsynligvis kan eksporten økes ved å produsere svømmeblærer fra flere fiskearter, skriver Kystmagasinet.

Rubin-stiftelsen har vært involvert i å utvikle produksjon og eksport av svømmeblærer. I en rapport publisert i 2006 går det frem at svømmeblærer fra saltfiskproduksjon i forbindelse med Lofotfiskeriet, alene kan produseres flere hundre tonn svømmeblærer. Men det er i første rekke islendingene som har vært flinke til å utvikle maskiner for svømmeblæreproduksjon, samt finne markeder for produktene.

Det finnes 60 - 70 saltfiskprodusenter i Lofoten/ Vesterålen, og en av dem har gått til anskaffelse av en Mesa 850 maskin. Fisket etter Lofot-skrei i Lofoten/Vesterålen er en årlig begivenhet, fra januar til april. I 2004 ble det landet ca. 35.000 tonn skrei i Lofoten. Av dette gikk cirka 20.000 tonn til henging, og cirka 15.000 tonn (cirka fire millioner individer) til saltfiskproduksjon - med ”rygger” som biprodukt. Dette gir et potensial på 320 tonn rå svømmeblærer per år. Da vekten av tørkede svømmeblærer utgjør cirka en fjerdedel av vekten av rå blære, tilsvarer dette et potensial på ca. 80 tonn tørkede svømmeblærer per år, melder Kystmagasinet.

Opprettet 07.06.2012 08:55. Sist oppdatert 07.06.2012 08:55

Kommenter via Facebook

Ny leder i Sjømatrådet Har vært styremedlem fram til nå.

Kom til enighet Fiskebåt og Norsk Trålforening er blitt enige med Norsk Sjømannsforbund om revisjon av tariffavtalen i havfiskeflåten.

Fikk svær blåkveite For fiskeren fra Lofoten var det likevel ikke personlig rekord.

Fisker leder oljemotstand Ble valgt på årsmøte denne uka.

En tredel nok for laksegigant Marine Harvest senker oppkjøpskravet.

ILA-utbrudd på Skjervøy Mattilsynet meldte for noen dager siden om at det var mistanke om ILA ved Skognes i Skjervøy kommune.

Opphever overskuddsføring Tilskudd for føring av torsk opphører.

Lakserømming i Nord-Trøndelag En mindre mengde laks har rømt fra ei merde i Nærøy kommune.

Laks på sushibølge Den norske laksen har fått en sentral plass på et globalt sushimarked i sterk vekst.

Fant fisker død Troms-fiskeren ble funnet av dykkere.

Spiser sushi for 500 mill Nå spiser vi snart sushi like ofte som franskmenn. 

ILA-frykt i Lofoten Mattilsynet frykter at det dødelige viruset har infisert anlegg.

Fornøyd med møte Norges Råfisklag er fornøyd etter møte med fiskeriministeren.

Gjenvalg i NNN Hadde landsmøte denne uka.

Tungeskjæring i skolen Mellomtrinnet ved Napp skole har igjen fått mulighet til opplæring i tungeskjæring i skoletida.

Fiskelykke for ambassadør Han fikk sei på ti kilo sist.

Illebefinnende på havet Ambulanse ble tilkalt.

Hun åpner Lofotfishing Kanskje ikke helt overraskende.

Sløyde og drev Mens fiskeren sløyde fangsten, drev båten avgårde.

Håper på Kystverket Lofotkommune vil så gjerne ha molo inn på prioriteringslisten til Kystverket.

Dratt av tau og druknet 19-årig fisker mistet livet utenfor Vikna i fjor.

Anlegg infisert av ILA Måtte slakte all fisken.

Betalte for sent Slo konkurs eneste fiskemottak i nordlandskommune.

Viktig for fiskeriene Vest-Finnmark Regionråd er meget tilfreds med at NRKs styre har vedtatt å gjenopprette distriktskontoret i Finnmark.

Pilot valgte torsketunger I stedet for å svinge golfkøller i Thailand, svinger han kniven på Senja.

Redere med nytt navn På årsmøtet valgte de også å redusere antall medlemsenheter.

Sier ja til Nordland VI Fylkeslaget til regjeringspartiet sier de vet hvordan fiske og olje skal kunne leve sammen.

Kvart million i bot Utenlandsk tråler og dets kaptein straffet.

Uvanlig kollisjon til havs Fiskeren ble slengt høyt i lufta.

Russisk tråler inn til Tromsø Mannskapet mistenkt for dumping av fisk.

Iverksatte rundfisk-tak Arbeidsutvalget i Norges Råfisklag har iverksatt turkvoten for omsetning.

Vekst for ørret Doblet eksportverdien.

Mye bifangst i loddefisket Fartøy som deltar i fiske i Barentshavet bør være ekstra oppmerksomme.

Torsken biter seg fri Mens laks oftest rømmer som følge av menneskelig eller teknisk svikt i oppdrettsanleggene, stikker torsk ofte av ved å bite hull, viser en forskningsrapport.

Nilsen skuffet Norges Fiskarlag konstaterer at Norges Råfisklag ikke har funnet at de opplysningene om markedet som nå foreligger, gir et tilstrekkelig grunnlag for å be om nye prisforhandlinger.

Pelagisk for 7 milliarder Sildesalgslaget med stor omsetning.

Mudring gir molo Så snart mudringsarbeidet i Finnsnesrenna kommer igang, gir den masse til nye moloer.

Nyttige linker

Norges Kystfiskarlag
Norges Råfisklag
Norges Fiskarlag
NSL
Fiskeridirektoratet
FHL

Levert av Open Concept SA, Kjøllefjord