Etter ett år uten grensekontroll, er Båtsfjord igjen blitt en «internasjonal» havn. Fiskeriministeren fikk det ærefulle oppdraget å åpne stasjonen som brant ned for et drøyt år siden.

Fiskeriminister Lisbeth Berg-Hansen og ordfører Geir Knutsen fikk oppdatering fra Per Gunnar Hansen.
Foto: Tommy SørensenTorsdag formiddag kunne fiskeriminister Lisbeth Berg-Hansen åpne nybygget til Båtsfjord Sentralfryselager AS og Grensekontrollstasjon Båtsfjord Havn.
- Vi er endelig i mål, sier Per Gunnar Hansen som har ledet oppbyggingen av anlegget etter at det ble totalskadd den 28 januar 2011.
Ble suspendert
Deler av fryselagret kunne etter kort tid gjenåpne, men den delen av bygningsmassen som inneholdt selve grensekontrollstasjonen ble nedbrent .
Det resulterte i at Mattilsynet suspenderte Grensekontroll stasjonen i Båtsfjord fra listen over godkjente grensekontrollstasjoner i Norge, med den konsekvensen at man ikke kunne lande eller importere fisk og fiskevarer fra tredjestat i Båtsfjord .
En stor del av omsetningen ved Båtsfjord Sentralfryselager AS har vært knyttet til landinger og lagring av frossen fisk fra Russiske fartøyer .
Økt kapasitet
Med gjenoppbyggingen har man fått et topp moderne anlegg som tilfredsstiller alle krav.
Båtsfjord Fryselager AS vil samtidig øke sin fryselager kapasitet med 1200 kvadratmeter ,samt ha en moderne grensekontrollstasjon og pakke/sorteringshall for frossenfisk på over 800 kvadratmeter. Fryselagret har også foretatt en stor investering på ett helt nytt automatisk isanlegg på ca 60 tonn i døgnet for fortsatt å sikre is levering til fiskeindustrien og fiskefartøyer i fremtiden .
Modell
ESA (EFTA surveillance Authority)sine inspektører sammen med personell fra Mattilsynet, foretok revisjon og inspeksjon av den ferdige Grensekontrollstasjonen i Båtsfjord Havn i midten av februar.
Etter gjennomgangen fastslo inspektørene T Grensekontrollstasjonen setter standarden for fremtidige stasjoner i Europa .
Hansen er derfor meget godt fornøyd med anlegget han kan vise fram til fiskeriminister Lisbeth Berg Hansen.
Opprettet 15.03.2012 12:00. Sist oppdatert 15.03.2012 12:00
Kommenter via Facebook
Fra Nergård til Nofima Toppsjefen skifter beite.
Ny sjef i Lofotprodukt Lofotprodukt AS har fått en kvinnelig markedsjef.
Sats for føring noe ned Men økte føringstilskudd for ferske kystreker til pilling.
Dekker inntil halvparten Kystverket har midler til kommunale fiskerihavnetiltak.
- Gjeninnfør trålernes leveringsplikt Fylkesparti i Nordland er klar i sin uttalelse.
Frykter oljeutslipp På botnen rett utenfor Herøy Industripark i Tjørvåg ligg båten «MK Vollert».
Minustall for Grieg Grieg Seafood tjener mindre og går i minus i 3. kvartal.
Torsken er 10 kroner dyrere enn laksen Tidligere ville vi nektet å tro det.
Bruk av landingsseddel i rekefisket Når reker blir landet utenom kjøpers anlegg.
Lakseprisen faller videre Handles for litt over 20 kr.
Utestenging på Sotra Norges nabo stanser importen fra bedrift.
Økt mottakssats Noen kroner mer i føringstilskudd for fisk.
Henstilling i kveitefisket Kjøperne har vansker.
Har merknader til Rørvik fiskerihavn Rørvik kommer til å få maritim fasade.
Suspensjon for rødspette Det er vansker med avsetningen.
Domstein går av Tor Vikenes tar over sjefsroret i Norway Pelagic.
Mattilsynet stengte Lofoten-bedrift Mattilsynet stengte fredag Marine Fresh på Napp.
Viktige marine biokjemikalier Kan bli mer verdt enn olje og gass.
Fiskekroker kan gi fin pris Norges Forskningsråd skal dele ut sin innovasjonspris om tre uker.
Endrede sildefaktorer Fredag økte Fiskeridirektøren faktoren på sild i Nordsjøen.
Levert av Open Concept SA, Kjøllefjord