Husker du fiskeren som ble dømt for å ha pusset opp et gammelt anker han fant i sjøen? Nå har lagmansretten opprettholdt dommen.
Fiskeren fra Trøndelag fikk et gammelt anker i garnet. I stedet for å melde funnet til fylkeskonservatoren, pusset han det mer enn 100 år gamle ankeret og la det ut for salg. Nå har Frostating lagmannsrett opprettholdt dommen fra Fosen tingrett, hvor fiskeren i 2010 ble dømt for lovbrudd.
Ingen unnskyldning
Ankeret er anslått å være over 100 år gammelt, og tilhører dermed den norske stat. NTNU Vitenskapsmuseet anmeldte derfor saken til politiet. Fiskeren ble i lagmannsretten dømt for beskadigelse av ankeret.
I dommen fremkommer det blant annet at en eventuell manglende kjennskap til kulturminnelovens bestemmelser med hensyn til funn av gamle gjenstander i sjøen, ikke kan anses unnskyldelig. Som fisker plikter domfelte å sette seg inn i de regler som berører hans yrkesutøvelse.
Opprettet 13.10.2011 08:35. Sist oppdatert 13.10.2011 08:35
Kommenter via Facebook
Havforsker Arne Bjørge (t.h.) sier det er mange likheter mellom Isfjorden/Billefjorden og Porsangen.
Olje-treff for svensker Påviste olje i Juksa-brønnen utenfor Finnmarkskysten.
10 mill i støtte til selfangst Mesteparten går til fartøyene.
Frykter oljeutslipp På botnen rett utenfor Herøy Industripark i Tjørvåg ligg båten «MK Vollert».
Sjekker laks som bifangst Ingen vet hvor mye laks som havner i trålposer
Fiskeatlas om Barentshavet Barentshavets fiskefauna er nå mellom to permer.
Utestenging på Sotra Norges nabo stanser importen fra bedrift.
Hummer på dagsorden Den internasjonale hummerkonferansen er i år lagt til Norge.
Stanser farlig fisk Den asiatiske billigfisken pangasius har fått rekordmange advarsler
Stakk fra garna Lensmannen i Smøla etterforsker nå fiskedød på Smøla.
Fisken krymper Stigende temperatur krymper fisken.
Åpner nytt tekno-logisenter Torsdag åpnes det et eget senter for fiskeri-teknologi i Bergen
Levert av Open Concept SA, Kjøllefjord