Kyst og Fjord

Kan redusere gifteffekt

Fisk kan tilføre næringsstoffer som reduserer effekten av giftstoffene i kroppen.

At fisk er sundt er en kjent sak. Nå er det dokumentert at fisken også kan reduserer effekten av giftstoffene i kroppen.

Foto: Øystein Ingilæ
  • Tekst:
  • Standard tekst
  • Standard tekst
  • Standard tekst

En doktorgradsstudie gjennomført ved Universitetet i Bergen viser at måling av giftstoff i mat ikke nødvendigvis gir et godt grunnlag for å fastslå helserisiko. Konsum av fisk kan tilføre næringsstoffer som reduserer effekten av giftstoffene.

Doktorgrad
Shalini Jayashankar disputerte 22. juni for ph.d.-graden ved Universitetet i Bergen (UIB) med avhandlinga:
- Methylmercury Toxicity and its Amelioration by Seafood Nutrients.

Metylkvikksølv (MeHg) er et giftig stoff som folk kan få i seg gjennom stor rovfisk, for eksempel gjedde og tunfisk. Inntak av metylkvikksølv kan føre til helseskade, særlig for foster. Samtidig er fisk en viktig del av et sunt kosthold med lavt inntak av mettet feitt og høyt inntak av fleirumettede fettsyrer. Fisk er også kilde til en rekke viktige næringsstoffer, deriblant selen, jod og vitaminer, melder UiB i ei pressemelding. Dette melder nettstedet kyst.no
Målet med denne studien er å gi ei balansert vurdering av risiko ved inntak av metylkvikksølv – sett opp mot helsegevinsten fra inntak av viktige næringsstoffer.

Forskjeller
Forsøk er utført på mus der mødrene er blitt eksponert for metylkvikksølv og/eller selen og DHA, en (fleirumetta) omega 3-fettsyre. Forsøkene viste at:
- Inntak av metylkvikksølv i kombinasjon med selen og DHA hadde effekt på hjernecellene.
- DHA reduserte effekten av metylkvikksølv i hjernen på mus som var blitt eksponert i fosterstadiet.
- Selen hadde ingen påviselig effekt.
- Hos mus, eksponert for metylkvikkssølv i fosterstadiet, påverket inntak av DHA griperefleksen – noe som indikerer en positiv verknad av DHA.

Doktorgradsarbeidet er utført ved Nifes (Nasjonalt institutt for ernærings- og sjømatforsking) i Bergen.

Opprettet 23.06.2011 08:52. Sist oppdatert 23.06.2011 08:54

Kommenter via Facebook

Olje-treff for svensker Påviste olje i Juksa-brønnen utenfor Finnmarkskysten.

Åpner mer i Barentshavet Olje- og energidepartementet sendte onsdag ut konsekvensutredningen for petroleumsaktivitet i Barentshavet sørøst på høring.

Internasjonalt om kongekrabben High North High End gjør som i fjor og inviterer til en internasjonal kongekrabbekonferanse i Kirkenes 3.-4. oktober.

10 mill i støtte til selfangst Mesteparten går til fartøyene.

Høyeste rømningstall på fem år 2011 blir det verste rømmingsåret for oppdrettsnæringen siden 2006. For tredje år på rad, stiger disse tallene.

Frykter oljeutslipp På botnen rett utenfor Herøy Industripark i Tjørvåg ligg båten «MK Vollert».

Ny president Johan Williams ble valgt til ny president i Den nordøstatlantiske fiskerikommisjonen, NEAFC.

Sjekker laks som bifangst Ingen vet hvor mye laks som havner i trålposer

Fiskeatlas om Barentshavet Barentshavets fiskefauna er nå mellom to permer.

Ingen nåde for ankerfinner Husker du fiskeren som ble dømt for å ha pusset opp et gammelt anker han fant i sjøen? Nå har lagmansretten opprettholdt dommen.

Utestenging på Sotra Norges nabo stanser importen fra bedrift.

Særnorsk avgift gir dyr naturgass Det er økende interesse i fiskeflåten for å ta i bruk naturgass som drivstoff

Ber om nøye vurdering Norges Kystfiskarlag ber Fiskeridirektoratet vurdere hver enkelt fiskerihavn  nøye når flere havner vurderes avviklet.

Søker om leteboring utenfor Nord-Trøndelag RWE Dea Norge AS søker Klima og forurensningsdirektoratet om tillatelse til boring av letebrønn utenfor Nord-Trøndelag.

Leppefisk mot lus Leppefisken er glad i stor lakselus. Nova Sea i Lurøy vil bruke mer lokalfanget fisk.

Laveste lusenivå på lenge Lusedata.no har offentlig statistikk for lusemengde tilbake til 2003. Aldri i den perioden har det vært mindre lus i norske oppdrettsanlegg i juni enn i år.

Skal kartlegge kyst og fjordstrøk Kartlegging av marine naturtyper i Nordland skal gi økt kunnskap om det marine miljøet langs Nordlandskysten.

Trenger fartøy til oljevernet Kystverket vil i løpet av 2011 og 2012 knytte til seg en rekke fartøy til de statlige depotene langs hele kysten.

Oljeutslipp bekymrer Ordfører Morten Stene (Ap) har sendt brev til fiskeri- og kystministeren og bedt om tiltak for å hindre ytterligere skade av oljeutslipp i Namsenfjorden.

Økt lokal oljeberedskap Innkjøp av bedre og raskere fartøy, økt satsning på kommunal beredskap og raskere responstid er blant anbefalingene i Kystverkets nye beredskapsanalyse for oljeutslipp.

- Se på vernet av kysttorsk Fylkesråd for næring i Nordland, Arve Knutsen (KrF), ber Fiskeri- og kystdepartementet lette på kysttorskvernet i Øst-Lofoten.

Ny direktør Ole-David Stenseth er i statsråd utnevnt til avdelingsdirektør i Fiskeri- og kystdepartementet. Stenseth skal arbeide i havressurs- og kystavdelingen.

Hummer på dagsorden Den internasjonale hummerkonferansen er i år lagt til Norge.

Kan redusere gifteffekt Fisk kan tilføre næringsstoffer som reduserer effekten av giftstoffene i kroppen.

Kandidater til miljøpris Fiskeridirektoratet oppfordrer til å foreslå kandidater til Fiskeridirektoratets Miljøpris 2011, som vil bli delt ut på Aqua Nor i Trondheim tirsdag 16. august 2011.

Stanser farlig fisk Den asiatiske billigfisken pangasius har fått rekordmange advarsler

Havneglede i Stamsund To statsråder var med på å markere åpningen av den utbedrede fiskerihavna i Stamsund.

Stakk fra garna Lensmannen i Smøla etterforsker nå fiskedød på Smøla.

Ranfjorden uten restriksjoner Ranfjorden er enda ikke friskmeldt og det er kostholdsråd på blåskjell.

Fisken krymper Stigende temperatur krymper fisken.

Få ett-åringer på tobis-tokt Johan Hjorts to-ukers tokt på tobisfeltene i Nordsjøen viser at fangstene av tobis er mye toåringer og eldre fisker. Det er lite ettåringer fra 2010-årsklassen.

Lave kvoter for villaks Skal kvotene for fisket etter villaks være effektive, må de settes lavt. Det viser en undersøkelse gjort ved Norsk institutt for naturforskning (NINA).

Ønsker Kongsnes-utredning Fiskeri- og kystdepartementet vil ikke videreføre driftsavtalen med fartøyet M/S Kongsnes. Det betyr at driften av opplæringsfartøyet avvikles.

Ny måte å bekjempe lus Naturlige stoffer fra planter tilsatt i fôret, lurer lusen og er det helt nye innen bekjempelse av lus.

Åpner nytt tekno-logisenter Torsdag åpnes det et eget senter for fiskeri-teknologi i Bergen

Slutt for musetest på skjell Fra 1. juli er det kun kjemiske metoder som skal brukes for å undersøke innholdet av algegifter i skjell som skal omsettes for konsum. 

- Alt fiskefôr høstes bærekraftig Cermaqs bærekraftrapport viser at fôret produseres gjennom bærekraftig fiske, ifølge IMR.

Nyttige linker

Norges Kystfiskarlag
Norges Råfisklag
Norges Fiskarlag
NSL
Fiskeridirektoratet
FHL

Levert av Open Concept SA, Kjøllefjord