Kyst og Fjord

Protesterer mot seismikkskyting

Andøy-fiskere mener at seismikkskyting utenfor Finnmark og Troms forstyrrer skreiens vandring mot Lofoten. - Dette må stoppes, mener de.

Skreiens vandring til Lofoten blir forstyrret av oljeaktivitet, mener styret i Andøy fiskarlag.

  • Tekst:
  • Standard tekst
  • Standard tekst
  • Standard tekst

- Andøy Fiskarlags medlemmer har gjennom 3 år skaffet seg omfattende erfaringer fra seismikkskytinger i våre havområder. Vi har erfart at trykkbølgenes virkninger er langt mer omfattende enn det finnes forskningsresultater på. Som et resultat av våre erfaringer gjorde styret i Andøy Fiskarlag vedtak hvor vi krevde stans i alle seismikkskytinger i nordområdene etter at Oljedirektoratets skytinger var over i 2009.

- Våre medlemmer har opplevd et historisk dårlig fiske høsten 2011. Hva som er årsaken til dette kan ikke dokumenteres. Men det er et faktum at det akkurat nå foregår minst 2 forskjellige seismikkskytinger midt i vandringsruten for skreien. Det skytes seismikk på Nordkappbanken og på den sørøstlige delen av Tromsøflaket – like nordfor Nordvestbanken. Samtidig har Kyst og Fjord oppslag som viser tunge innsig av gytemoden stor torsk i flere fjorder i Nord-Troms. Ifølge avisen er dette fjorder som normalt skulle være tomme for fisk akkurat nå.

Styret i Andøy Fiskarlag sitter med erfaringer som viser at sei som normalt skulle opptre på eggakanten ble skremt langt inn i fjordene under seismikkskytingene i 2008 og 2009. Vi ser konturene av et lignende mønster når det nå skytes seismikk på Tromsøflaket og Nordkappbanken samtidig som vi vet at skreien normalt skal være på tur nedover langs kysten for å gyte. Et unormalt fiske av stor gytemoden torsk i fjordene innenfor Tromsøflaket samtidig som tidlige innsig av skrei uteblir i Lofoten og Vesterålen er indikatorer som bekrefter våre erfaringer og som bør få våre myndigheter til å reagere.

Fiskeflåten i Lofoten og Vesterålen består i all hovedsak av mindre kystfartøyer som er totalt avhengige av vinterfisket etter torsk, og denne delen av flåten er svært avhengig av vær og staumforhold for å kunne oppnå et tilfredsstillende vinterfiske. Styret i Andøy Fiskarlag er derfor sterkt bekymret over at de pågående seismikkskytingene kan være i ferd med å forstyrre innsigene og dermed forkorte sesongen til kystflåten. I verste fall kan innsigene av skrei utebli.

Styret i Andøy Fiskarlag krever derfor at de pågående seismikkskytingene på Tromsøflaket og Barentshavet sør stanses øyeblikkelig.

Opprettet 13.12.2011 07:53. Sist oppdatert 13.12.2011 07:56

Kommenter via Facebook

Olje-treff for svensker Påviste olje i Juksa-brønnen utenfor Finnmarkskysten.

Åpner mer i Barentshavet Olje- og energidepartementet sendte onsdag ut konsekvensutredningen for petroleumsaktivitet i Barentshavet sørøst på høring.

Internasjonalt om kongekrabben High North High End gjør som i fjor og inviterer til en internasjonal kongekrabbekonferanse i Kirkenes 3.-4. oktober.

10 mill i støtte til selfangst Mesteparten går til fartøyene.

Høyeste rømningstall på fem år 2011 blir det verste rømmingsåret for oppdrettsnæringen siden 2006. For tredje år på rad, stiger disse tallene.

Frykter oljeutslipp På botnen rett utenfor Herøy Industripark i Tjørvåg ligg båten «MK Vollert».

Ny president Johan Williams ble valgt til ny president i Den nordøstatlantiske fiskerikommisjonen, NEAFC.

Sjekker laks som bifangst Ingen vet hvor mye laks som havner i trålposer

Fiskeatlas om Barentshavet Barentshavets fiskefauna er nå mellom to permer.

Ingen nåde for ankerfinner Husker du fiskeren som ble dømt for å ha pusset opp et gammelt anker han fant i sjøen? Nå har lagmansretten opprettholdt dommen.

Utestenging på Sotra Norges nabo stanser importen fra bedrift.

Særnorsk avgift gir dyr naturgass Det er økende interesse i fiskeflåten for å ta i bruk naturgass som drivstoff

Ber om nøye vurdering Norges Kystfiskarlag ber Fiskeridirektoratet vurdere hver enkelt fiskerihavn  nøye når flere havner vurderes avviklet.

Søker om leteboring utenfor Nord-Trøndelag RWE Dea Norge AS søker Klima og forurensningsdirektoratet om tillatelse til boring av letebrønn utenfor Nord-Trøndelag.

Leppefisk mot lus Leppefisken er glad i stor lakselus. Nova Sea i Lurøy vil bruke mer lokalfanget fisk.

Laveste lusenivå på lenge Lusedata.no har offentlig statistikk for lusemengde tilbake til 2003. Aldri i den perioden har det vært mindre lus i norske oppdrettsanlegg i juni enn i år.

Skal kartlegge kyst og fjordstrøk Kartlegging av marine naturtyper i Nordland skal gi økt kunnskap om det marine miljøet langs Nordlandskysten.

Trenger fartøy til oljevernet Kystverket vil i løpet av 2011 og 2012 knytte til seg en rekke fartøy til de statlige depotene langs hele kysten.

Oljeutslipp bekymrer Ordfører Morten Stene (Ap) har sendt brev til fiskeri- og kystministeren og bedt om tiltak for å hindre ytterligere skade av oljeutslipp i Namsenfjorden.

Økt lokal oljeberedskap Innkjøp av bedre og raskere fartøy, økt satsning på kommunal beredskap og raskere responstid er blant anbefalingene i Kystverkets nye beredskapsanalyse for oljeutslipp.

- Se på vernet av kysttorsk Fylkesråd for næring i Nordland, Arve Knutsen (KrF), ber Fiskeri- og kystdepartementet lette på kysttorskvernet i Øst-Lofoten.

Ny direktør Ole-David Stenseth er i statsråd utnevnt til avdelingsdirektør i Fiskeri- og kystdepartementet. Stenseth skal arbeide i havressurs- og kystavdelingen.

Hummer på dagsorden Den internasjonale hummerkonferansen er i år lagt til Norge.

Kan redusere gifteffekt Fisk kan tilføre næringsstoffer som reduserer effekten av giftstoffene i kroppen.

Kandidater til miljøpris Fiskeridirektoratet oppfordrer til å foreslå kandidater til Fiskeridirektoratets Miljøpris 2011, som vil bli delt ut på Aqua Nor i Trondheim tirsdag 16. august 2011.

Stanser farlig fisk Den asiatiske billigfisken pangasius har fått rekordmange advarsler

Havneglede i Stamsund To statsråder var med på å markere åpningen av den utbedrede fiskerihavna i Stamsund.

Stakk fra garna Lensmannen i Smøla etterforsker nå fiskedød på Smøla.

Ranfjorden uten restriksjoner Ranfjorden er enda ikke friskmeldt og det er kostholdsråd på blåskjell.

Fisken krymper Stigende temperatur krymper fisken.

Få ett-åringer på tobis-tokt Johan Hjorts to-ukers tokt på tobisfeltene i Nordsjøen viser at fangstene av tobis er mye toåringer og eldre fisker. Det er lite ettåringer fra 2010-årsklassen.

Lave kvoter for villaks Skal kvotene for fisket etter villaks være effektive, må de settes lavt. Det viser en undersøkelse gjort ved Norsk institutt for naturforskning (NINA).

Ønsker Kongsnes-utredning Fiskeri- og kystdepartementet vil ikke videreføre driftsavtalen med fartøyet M/S Kongsnes. Det betyr at driften av opplæringsfartøyet avvikles.

Ny måte å bekjempe lus Naturlige stoffer fra planter tilsatt i fôret, lurer lusen og er det helt nye innen bekjempelse av lus.

Åpner nytt tekno-logisenter Torsdag åpnes det et eget senter for fiskeri-teknologi i Bergen

Slutt for musetest på skjell Fra 1. juli er det kun kjemiske metoder som skal brukes for å undersøke innholdet av algegifter i skjell som skal omsettes for konsum. 

- Alt fiskefôr høstes bærekraftig Cermaqs bærekraftrapport viser at fôret produseres gjennom bærekraftig fiske, ifølge IMR.

Nyttige linker

Norges Kystfiskarlag
Norges Råfisklag
Norges Fiskarlag
NSL
Fiskeridirektoratet
FHL

Levert av Open Concept SA, Kjøllefjord