Kvalitetsmerket Skrei er fersk skrei som er villfanget i perioden 1. januar til 30. april i de naturlige gyteområdene til skrei innenfor Norges økonomiske sone og som er utvalgt og pakket etter bestemte krav definert i kvalitetsstandarden – NS 9406:13 – Skrei, melder Norges Sjømatråd på sine nettsider.

Standardens formål er å bidra til god og stabil kvalitet på fersk skrei og produkter av skrei. Det legges ned ekstra arbeid i å ta vare på kvaliteten på denne fisken. Kun skrei som oppfyller kravene i standarden kan selges med kvalitetsmerket. Skreien er et sesongprodukt hvor fiskens innsig varierer fra år til år.

I følge kvalitetsstandarden skal hel fersk Skrei blant annet være pakket innen 12 timer etter fangst og oppbevares på is med en temperatur mellom 0°og 4 °C. Hel fersk Skrei skal merkes individuelt og ligge i kasser med kvalitetsmerket. Filetprodukter av kvalitetsmerket Skrei skal ha skreimerket på emballasjen.

Norske sjømatbedrifter inngår lisensavtale med Norges sjømatråd for å benytte kvalitetsmerket for Skrei. Ved å inngå avtale med Sjømatrådet forplikter bedriften seg til å lojalt følge kvalitetskravene som beskrives i NS 9406:13. Bedriften forplikter seg også til å la tredjepart/sertifiseringsorgan kontrollere at praktisering av merking med kvalitetsmerket for skrei er i overenstemmelse med kvalitetsstandarden.

Her finner du oversikten over godkjente pakkerier og eksportører for kvalitetsmerket Skrei for 2016-sesongen. Oppdatert liste per 6. januar 2016:

Eksportører:

FirmanavnKontaktpersonE-post
Arctic Fish Export ASPer-Arne Ingebrigtsenper@arcticfish.no
AS Aalesund fiskTerje Kjølsøyterje@aalesundfish.no
BHE Produksjon ASMathias Hansenmathias@bhe.no
Cape Fish Sales ASHanne Benjaminsenhanne@capefish.com
Gadus Norway ASDagfinn Skavøgadus@mibox.no
Gaia Seafood ASMorten Kvamdokumenter@gaiaseafood.com
Hallvard Lerøy ASTom Gisle Haugentom.haugen@leroy.no
Henry Johansen Drift ASHallvard Johansenhenryvng@online.no
Ice Fish ASVidar Robertsenvidar@icefish.no
Joh. H. Pettersen ASBengt Pettersen / Kjetil Heimkjærbengt@jhp.no
Lyng ASCamilla Refvikcamilla@lyngas.no
Mar Eksport ASVårinn Lassesenvarinn@myremaritim.no
Marine Sales ASKurt J. Alneskurt@marinesales.no
Modolv Sjøset Fisk ASIzabela Holmenseddel@msfish.no
Myre Fiskemottak ASTrine K Evensentrine@kystrederi.no
Nergård Seafood asRolf Andreas Fjeld Nilsenrolf@nergard.no
Nils Sperre ASOdd Arild Sperreodd@nsperre.no
Nor Seafood ASJohan Oksholm, Bodil Utvik Lyngejohan@nor-seafoods.com; bodil@nor-seafoods.com
Nordic GroupTone Karstensentone@nordicgroup.no
Norfra Eksport ASJan-Arne Kvalsvikjak@norfra.no
Norway Seafoods ASRenate Pedersenrenate.pedersen@norwayseafoods.com
Norwegian Fish Auction AsEirik-Inge Larsenpost@nfa.no
Norwegian Seafood Company ASJohnny Lexaujohnny@norseaco.no
Norwegian Seafrozen ASArve Solskjærarve@seafrozen.no
Polar Seafrozen ASBjørn Otterleioffice@polarsea.no
Prestfjord Seafood AsJohnny Leif Johansenjohnny@prestfjord.no
Prime Ocean Norge ASOle Sigurd Follandole@primeocean.dk
Ramberg Fisk ASHarald Johansenharald@hjramberg.no
Saga Fisk ASLina Melhuslina@sagafisk.no
Sandefisk ASGjermund Bringsvorgjermund@sandefisk.no
Seaborn ASRigmor@seaborn.norigmor@seaborn.no
Seafood Partners ASGeir Ståle Meløygeir@seafoodpartners.no
Season Seafoos ASMaciek Musialmaciek@seasonseafood.no
SmeFa ASHenry S. Farstadhenrys.farstad@neasonline.no
Unicod AsTor Kranetor@unicod.no

Pakkerier:

FirmanavnPakkenr.KontaktpersonE-post
Aksel Hansen AST-319Frank-Magne Hansenfrank@aksel-hansen.no;
Andenes Fiskemottak ASN-63Leif Ronald Kvivesenlk@andenesfiskemottak.no; hh@andenesfiskemottak.no;
AS GleaN-556Olaf PedersenOlaf.pedersen.dy@glea.no;
Berle Fisk ASF-205Svein Olav Ananiassenfirmapost@berlefisk.no;
BHE Produksjon AST-273Mathias Hansenmathias@bhe.no
Bjørn Gjertsen ASN-439Kristian Gjertsen, SandraKg@bgjertsen.no;
Brødrene Karlsen AST-308Randi Karlsenrandi@brkarlsen.no
Dønna Fiskemottak ASN-1084Svein Sivertsenpostmaster@dfiskmas.no
Gadus Norway ASN-522Dagfinn Skavøgadus@mibox.no
Gryllefjord Seafood AsT-1214Henning Grandehenning.grande@nergard.no
Gunnar Klo ASN-119Leif Godvikleif@gunnar-klo.no;
Gunnar Klo ASN-127Jan Roger Knudsenjan.roger@gunnar-klo.no
Henry Johansen Drift AST-255Hallvard Johansenhenryvng@online.no;
Ivan Lorentzen Fiskeforretning AST-270Ingvard Lorentzeningvard@lorentzen-fisk.no;
J. M. Nilsen Fisk ASN-112Egil Arne Nilsenegil.a.nilsen@jmnilsen.no;
Jangaard Export AS, avd. FramnesN-75Willy Skog/Ragni Mortensenframnes@jangaard.no
Joh. H. Pettersen AST-251Kjetil Heimkjærbengt@jhp.no
John Greger ASN-566Gøran Gregergoran@johngreger.no;
L. Bergs Sønner ASN581Jørn-Åge Stikholmenjst@lberg.no
L. Bergs Sønner ASN680Jørn-Åge Stikholmenjst@lberg.no
Marine Sales ASM-325Kurt J. Alneskurt@marinesales.no;
Marine Sales Stokksund AS (tidl. Moltu Eiendom AS )M-374Kurt J Alneskurt@marinesales.no;
Myre Fiskemottak ASN-141Trine K. Evensentrine@kystrederi.no; benedikte@kystrederi.no;
Myre Fiskemottak AS, avd. GimsøyN-2228Trine K. Evensentrine@kystrederi.no; benedikte@kystrederi.no;
MyreMar ASN-126Vårinn Marie Lassesenvarinn@myremaritim.no
Nergård Senja AS, avd SenjahopenT-316Oddgeir Simonsenoddgeir.simonsen@nergard.no
Nergård Senja AS, avd GryllefjordT-353Bing Hagerupsenbing.hagerupsen@nergard.no
Nergård senja AS, avd GrunnfarnesT-369Jørgen Pedersenjorgen.pedersen@nergard.no
Nergård Bø ASN-195Hans-Eirik Olsenhans.eirik.olsen@nergard.no
Nergård Sørøya ASF-440Ole Iver Olsenole.iver.olsen@nergard.no;
Nordkyn Seafood ASF-249Oddvar Jenssenoddvar@bacalao.as; atle@bacalao.as
Nordkyn Seafood ASF-261Oddvar Jenssenoddvar@bacalao.as; atle@bacalao.as
Nordvågen ASF-313Odd Magne Nylundnordvaagen@norfra.no
Norway Seafoods AS avd KjøllefjordF-260Kurt Idar Olsenkurt.olsen@norwayseafood.com;
Norway Seafoods AS avd. BerlevågF-202Frank Arne Hansenfilet.berlevag@norwayseafoods.com;
Norway Seafoods AS avd. BåtsfjordF-161Bengt Karlsenbrygga.batsfjord@norwayseafoods.com;
Norway Seafoods AS avd. SørværF-447Geir Olav Olsengeir.olav.olsen@norwayseafoods.com;
Norway Seafoods AS, avd. MelbuN-161Fredrik Olsenfredrik.olsen@norwayseafoods.com;
Norway Seafoods AS, avd. SkarsvågF-335Magnus Johanssonmagnus.johansson@norwayseafoods.com;
Norway Seafoods AS, avd. TromvikT-258Erling Robertsenerling.robertsen@norwayseafoods.com;
Norway Seafoods AS, KleppstadN-584Einar Eilertseneinar.eilertsen@norwayseafoods.com;
Norway Seafoods AS, SkarsvågenN-217Agnete Skogagnete.skog@norwayseafoods.com;
Norway Seafoods AS, avd. Forsøl, HammerfestF-771Holger Wikstrømholger.wikstrom@norwayseafoods.com;
Norway Seafoods AS, avd. StamsundfiskN-401Paul HauanPaul.hauan@norwayseafoods.com;
Norway Shrimp ASF-69Alexander Johnsenaj@nkc.no
Oldervik Fiskeindustri AST-221Hans Ivar Pedersenhaipeder@online.no; old-a@online.no
Polar Seafood Berlevåg ASF-201Sari Tuohino-Sollissari@polar-seafood.no
Ramberg Fisk ASN-445Harald Johansenharald@hjramberg.no;
Røst SjømatN-555Tore Johansentoreiva@online.no;
Saga Fisk ASN-717Lina Melhus / Barry Adolfsenlina@sagafisk.no; brygga@sagafisk.no
Sandefisk ASM-416Gjermund M. Bringsvor, Nina Rusten Sandegjermund@sandefisk.no
Sjøfisk AST-437Geir Johnsenpost@sjofisk.no;
Sjømathuset ASO-109Morten B. Pedersenmope@lerøy.no
Sommarøy Produksjonslag ASN-137Geir Rognangeir@prodlag.no; lisa@prodlag.no;
Sommarøy Produksjonslag AS, avd. OsanN-2170Geir Rognangeir@prodlag.no; lisa@prodlag.no;
Stocco ASN-225Odd-Einar Sørensenodd@frahavet.no
Storbukt Fiskeindustri avd. KibergF-707Alf Martin Jensenkiberg@capefish.com
Storbukt Fiskeindustri avd. HonningsvågF-323Bernt Arild Nikolaisenklippfisk@capefish.com
Storbukt Fiskeindustri avd. SmørfjordF-293Bernt Arild Nikolaisenklippfisk@capefish.com
Storbukt Fiskeindustri avd. KamøyværF-340Tor Willy Walsøekamoyvar@capefish.com
Tobø Fisk ASF-352Tor Bjarne Stabelltbs@tobo-fisk.no;
Torsken Havprodukter AST-362Svein-Gunnar Wilsgårdsvein-gunnar@nsperre.no; havprod@online.no
Torsvågbruket AST-155Ola-Henrik Telebondola.telebond@norfra.no;